Λίγα λόγια για την ιστορία μας...

Η Φ.Ο.Ε.Α. ιδρύθηκε το 1980, από μια ομάδα φοιτητών ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Σκοπός της είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της κοινότητας για το θεσμό της Εθελοντικής Αιμοδοσίας αλλά και η ενίσχυση του θεσμού αυτού, με στόχο την επαρκή κάλυψη των αναγκών σε αίμα του τόπου μας αποκλειστικά από εθελοντές αιμοδότες. Σήμερα, μέλος της ομάδας μπορει να γίνει κάθε φοιτητής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου με έδρα τα Ιωάννινα.

Κατα τη διάρκεια όλων αυτών των χρόνων λειτουργίας της, η Φ.Ο.Ε.Α. σε συνεργασία με τo Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωανννίνων και το νοσοκομείο"Γ.Χατζηκώστα", καλύπτει μεγάλο μέρος των έκτακτων αναγκών τους σε αίμα. Τα δύο νοσοκομεία αναλαμβάνουν εξ΄ολοκλήρου τη λήψη και διαχείριση του λαμβανόμενου αίματος δεδομένου οτι η Φ.Ο.Ε.Α. δε διατηρεί τράπεζα αίματος.

Επιπλέον, η ομάδα είναι αντίθετη με οποιαδήποτε μορφή δοσοληψίας, όσον αφορά στη διαχείριση του αίματος και γι΄ αυτό το λόγο παρεμβαίνει μόνο στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των φοιτητών. Τίθεται επίσης υπεράνω πολιτικών, θρησκευτικών, φυλετικών, τοπικιστκών και αλλών διαφορών.

Η ανάγκη ύπαρξης της Φ.Ο.Ε.Α. δημιουργήθηκε από το γεγονός ότι σε μία χώρα όπως η Ελλάδα με τη θλιβερή πρωτιά σε τροχαία ατυχήματα και με τις τεράστιες αναγκες αίματος που απαιτούνται για τις μεταγγίσεις των ατόμων που πάσχουν απο Θαλασσαιμία, η ανεπάρκεια αίματος αποτελεί ένα τεράστιο κοινωνικό πρόβλημα

.

Από το 1994 οπότε και η ομάδα απέκτησε τα γραφεία της στην Πανεπιστημιούπολη των Ιωαννίνων, οργανώνονται τακτικές αιμοληψίες σε ένα χώρο προσεγμένο, ευχάριστο και φιλικό προς τους φοιτητές.

Η Φ.Ο.Ε.Α. καλύπτει ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων, όπως οι ακόλουθες:
  • Τακτικές αιμοληψίες σε εβδομαδιαία βάση που λαμβάνουν χώρα στα γραφεία της ομάδας καθώς και ανοιχτές αιμοληψίες στην πόλη των Ιωαννίνων σε συνεργασία πάντα με το ειδικευμένο προσωπικό των νοσοκομείων της πόλης των Ιωαννίνων.
  • Ενημερώσεις των φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, των σπουδαστών του Τ.Ε.Ι. Ηπείρου και των μαθητών των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού Ιωαννίνων αλλά και της περιφέρειας, σχετικά με την Εθελοντική Αιμοδοσία και τις αυξανόμενες ανάγκες σε αίμα.
  • Λειτουργία ενημερωτικών προγραμμάτων σχετικών με:
  • Τη δωρεά Μυελού των Οστών
    Την Πρόληψη της Θαλασσαιμίας(Μεσογειακής Αναιμίας)
    Τη Δωρεά Αιμοπεταλίων
  • Ενημερώσεις και εκδηλώσεις σε χώρες του εξωτερικού (όπως Ιταλία και Αλβανία), που εντάσσονται στην προσπάθεια για συνεργασία με αντίστοιχους φορείς.
  • Διοργάνωση συνεδρίων, με θέματα που αφορούν την Εθελοντική Αιμοδοσία και άλλα σχετικά φλέγοντα θέματα.
  • Πραγματοποίηση εκδηλώσεων όπως: Δενδροφύτευση, διάπλους του Αιγαίου (1992), Χριστουγεννιάτικο παζαράκι του οποίου τα έσοδα διατέθηκαν για φιλανθρωπικό σκοπό, επισκέψεις σε παιδιατρικές κλινικές και γηροκομεία.

• Στη μακρόχρονη πορεία της, η Φ.Ο.Ε.Α. τιμήθηκε από πολλούς φορείς για την κοινωνική προσφορά της, ενδεικτικά αναφέρονται οι παρακάτω:
  • Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας (1989 και 1994)
  • Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων (1990 και 2008)
  • Ακαδημία Αθηνών (1996)
  • Κίνηση Πολιτών για μια Ανοικτή Κοινωνία/Διαγωνισμός: "Νησίδες Ποιότητας" (2001)
  • Ελληνική Ραδιοφωνία και Υπουργείο Υγείας και Πρόνοιας με το "Βραβείο Εθελοντικής Δράσης για το έτος 2002"
  • Στόχος μας είναι η ευαισθητοποίηση, ενημέρωση και κινητοποίηση των φορέων αλλά και κάθε πολίτη χωριστά, για τις ανάγκες σε αίμα και τη σημασία της συμμετοχής στην Εθελοντική Αιμοδοσία. Γιατί πρέπει να πιστέψουμε όλοι ότι: 10 λεπτά από το χρόνο μας μπορούν να σώσουν μια ζωή.